Club Officers and Committees

Council Name
President Pauline Byrne
Captain Paul Flood
Lady Captain Carmel Tuck
Honorary Secretary Frank Barry
Honorary Treasurer John Hannon
Vice Captain Joe Rice
Lady Vice Captain Grainne Synnott
Council Member Eileen Gillespie
Council Member Niall Brohoon
Council Member Pat McNeill
Council Member Brian Mullen
Council Member Paddy Mulligan
Council Member Donald O’Keeffe
Council Member John Timmins
Council Member Deirdre Reid

Council Responsibilities 2018:
Costs/House: Eileen Gillespie
Financial/Course:Niall Brohoon
Membership: Brian Mullen
Marketing: Pat McNeill
Course: John Timmins
Fundraising: Paddy Mulligan
Health & Safety: Deirdre Reid
Juniors & Socials: Lady Vice Captain Grainne Synnott
Men’s Club: Captain Paul Flood
Ladies Club: Lady Captain Carmel Tuck
House/Bar/Catering: Joe Rice
Tennis: Donald O’Keeffe

Men's Club Committee Name
Captain Paul Flood
Vice-Captain Joe Rice
Hon. Secretary Brian May
Hon. Treasurer Niall Brohoon
Handicap Chairman Mark Mackey
Competitions Chairman Brian Mullen
Committee Member Pat Bernard
Committee Member Dermot Bradfield
Committee Member Mark Mackey
Committee Member Derek Kane
Committee Member Declan Rickard
Committee Member Andrew May

Men’s Club Responsibilities 2018:

Competitions:
Brian Mullen (Chairman)
Brian May (Prizes)
Pat Bernard (Prizes)
Geoff Woodhead (Presentations)
Ger O'Reilly (Club Championships)

Handicap Committee:
Mark Mackey (Chairman)
Dermot Bradfield & Brian May

Handicap Appeals Committee:
Captain Paul Flood, Tony Featherson and Dermot Cullen

Other Roles:
Team Managers Liaison - Ian Tiernan
Junior Liason - Derek Kane
New Members - Declan Rickard
Sports Capital Grant - Andrew May
Course - John Timmons
IT & Social Media - Dermot Bradfield
Marketing - Geoff Woodhead and Dermot Bradfield

Ladies Club Committee Name
Lady Captain Carmel Tuck
Lady Vice-Captain Grainne Synnott
Hon. Secretary Mary Tobin
Hon. Treasurer Eileen Gillespie
Hon. Competitions Secretary Orla Tracey
Hon. Handicaps Secretary Mary White
Committee Member Isabella Fogarty
Committee Member Cathy Fay
Committee Member Bernadette Sweeney
Committee Member Marian Farrelly
Committee Member Margaret Kelly
Committee Member Mary C. Noonan
Committee Member Mary Brennan
Committee Member Ursula Ryan

Ladies Club Responsibilities 2018:

Competitions:
Orla Treacy (Comp Sec)
Cathy Fay
Bernadette Sweeney

Presentations and Prizes:
Mary Tobin (Hon Sec)
Margaret Kelly
Marian Farrelly
Ursula Ryan

Handicap Committee:
Mary White (H/C Sec)
Mary C Noonan
Mary Brennan

Team Managers Liaison:
Grainne Synnott (Lady Vice Captain)

IT & Social Media:
Orla Treacy

Newsletter:
Margaret Kelly

Handicap Appeals Committee:
Deidre Reid
Anne Marie O Neill
Deidre Bradshaw